Lajkonik

Stowarzyszenie „Lajkonik”

Centrum Aktywności Seniorów „Źródło” – aktualności

 

 

Dzień Kobiet  w CAS „Źródło”

Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane kobiety 8 marca do term w Chochołowie
Wyjazd o godz. 8.00 z ulicy Bronowickie ( róg ul. Rydla i ul. Bronowickiej)
Koszt 30 zł
Bliższe informacje i zgłoszenia wraz z  wpłatą w biurze Stowarzyszenia ul. Bandtkiego 19 tel. 12 637 29 44 w.202

 

Spotkanie z przedstawicielem NFZ – 18 styczeń 2018 godz. 13.00 w siedzibie Stowarzyszenia „Lajkonik” ul. Bandtkiego 19

Tematyka:
– leki dla seniorów,
– leczenie sanatoryjne,
– wszelkie informacje dotyczące świadczeń zdrowotnych,

Zapraszamy !

 

W CAS „Źródło” ruszają zajęcia z języka rosyjskiego.
Spotkanie organizacyjne w dniu 10.01.2018 o godz. 9.00
Zapraszamy!

 

Jesienne gotowanie

Warsztaty z języka angielskiego w Zawoi.
W dniach 24 – 26.10.2017 w Zawoi w pensjonacie Jędruś odbyły się trzydniowe warsztaty z języka angielskiego, bardzo intensywne i twórcze, zajęcia odbywały się w podziale na grupy wg. zaawansowania uczestników.

 

Sobotni jesienny wypad na Kudłacze 21.10.2017

kiełbaski z ogniska i wspólne śpiewanie, pogoda dała radę…

 

Spotkanie  z przedstawicielami ZUS
19 października 2017 gościliśmy w CAS przedstawicielki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które przybliżyły wchodzące zmiany w systemie emerytalnym.

 

 

BRYDŻOWE SPOTKANIA POKOLEŃ BRIDGE 60+

Spotkania brydżowe w roku 2017 obywają i obywały się w każdy piątek na terenie Szkoły Podstawowej nr 10, Kraków ul. Blachnickiego 1 z wyłączeniem okresu od 15 lipca do 08 września 2017 roku.

W okresie tym w środę i piątek, turnieje i spotkania brydżowe obywały się w Muzeum Czapskich w Krakowie przy ulicy Piłsudskiego 9. W każdym spotkaniu bierze udział od 12 do 48 beneficjentów. Wyniki turniejów są publikowane na stronie Stowarzyszenia Lajkonik. Zajęcia dostępne były dla wszystkich chętnych niezależnie od ograniczeń w tym dla osób niepełnosprawnych ruchowe i z dysfunkcją wzrokową. Dzięki zapewnieniu odpowiednich warunków technicznych, sala, oświetlenie, nowy sprzęt brydżowy (boxy, karty), wszyscy niezależnie od ograniczeń wynikających na przykład z niepełnosprawności mogą uczestniczyć w programie. Jedynym kryterium była i jest chęć przystąpienia do nauki gry w brydża.                 

 PRAKTYCZNA REALIZACJA PROGRAMU:

Seniorzy po przejściu odpowiednich etapów szkolenia rozpoczęli rywalizację sportową we własnym gronie, a także uczestniczyli w turniejach i meczach organizowanych przez Małopolski Związek Brydża Sportowego. Seniorzy kontynuowali działania brydżowe w istniejących grupach, drużynach, podejmowali kolejne wyzwania. 03 czerwca 2017 roku, w Częstochowie, seniorzy brydżyści śląscy i małopolscy CAS – „Źródło”, spotkali się na dwóch turniejach, przedpołudniem i popołudniu, zwycięstwo odnieśli brydżyści z Małopolski. W dniach 09-11.06.2017 w Zawoi Ośrodku „Jędruś” w ramach Złazu Seniorów i Starszyzny Harcerskiej Chorągwi Krakowskiej w części brydża sportowego zagraliśmy trzy otwarte turnieje: w sobotę – o puchar Prezes Stowarzyszenia „Lajkonik”, drużynowy o tort „Jędrusia”, a w niedzielę o puchar Komendanta ZHP Chorągwi Krakowskiej.  W sierpniu w Muzeum Czapskich, stoczyliśmy mecz seniorów brydżowych POLSKA CAS „Źródło” – USA POLONIA, zwycięski dla brydżystów CAS „Źródło”.

Senior brydżysta:

  • w każdy czwartek tygodnia o godzinie 16,30 w zakresie rozwoju zainteresowań dotyczących brydża sportowego dla wszystkich początkujących obywały się do czerwca 2017 roku konsultacje,
  • w każdy piątek od godziny 9,00 na terenie Gimnazjum nr 6 – Szkoła Podstawowa  nr 10 sala nr 3, obywają się turnieje „Brydżowe Spotkania Pokoleń 60+”,
  • w każdy wtorek o godzinie 17,15 Kraków – Westerplatte 9 „Nad Kotłowem”, seniorzy brydżyści grali w Lidze Okręgowej Małopolskiego Związku Brydża Sportowego. Dwie drużyny: SZLEM – 10 osób, SZLEMIK – 8 osób.

I Targi Seniorów

Nasi seniorzy na I Targach Seniorów, które odbyły się w dniach 6-7 październik 2017. Grupa teatralna wystąpiła z programem „Bo ja kocham mój Kraków”. A nasza seniora Janina Rzewuska prowadziła w czasie 2 dni targów warsztaty plastyczne.

Nasi seniorzy uczestniczyli w III Mistrzostwa Krakowa Seniorów 60+ o Puchar Prezydenta Miasta
Krakowa w dniach 27 i 28 września. Poniżej Stefan Rzewuski, który ukończył rozgrywkę w bule na II miejscu oraz Zenona Tekieli Dybisz zdobywczyni III miejsca w bulach.

Zajęcia w CAS „Źródło”

Nordic walking

Zajęcia ruchowe

 

 

 

 

 

 

Zajęcia teatralne

 

 

 

 

 

Brydż

 

Spotkanie poświęcone funkcjonowaniu osób z dysfunkcja wzroku.

Stowarzyszenie „Lajkonik” zaprasza seniorów na spotkanie edukacyjne poświęcone umiejętności funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku. W spotkaniu wezmą udział niewidomi i słabo widzący seniorzy. Zapraszamy seniorów, którzy chcą posłuchać jak sobie radzić z ograniczoną widzialnością.

Spotkanie odbędzie się 10 listopada 2015 roku o godz. 12.00. w siedzibie CAS „Źródło” Kraków ul. Bandtkiego 19 .Planujemy, iż potrwa 2 godz.

 

 

 

UWAGA SENIORZY GRZYBIARZE,

CAS „ŹRÓDŁO” PROPONUJE:

Z informacji jakie uzyskałam od leśników w Tucznie wysyp grzybów (podgrzybki, borowiki itd.) będzie na przełomie września i października. Dlatego też „Lajkonik” organizuje wyjazd na ten wysyp.
Termin 27.09 – 04.10.2015r

Wyjazd – 27 wrzesień (niedziela) o godz. 23.50 spod dawnego Domu Turysty ( ul. Kopernika), przyjazd prosto do lasu, zbieranie grzybów, około 15.00 przyjazd do OW „Sosenka” w Człopie ( 10 km od Tuczna), obiadokolacja, zakwaterowanie (pokoje 2,3 osobowe z łazienkami, ośrodek jest położony w lesie nad jeziorem z piaszczystą plażą. W ośrodku jes suszarnia grzybów, z której możemy skorzystać.

Program kolejnych dni

Wtorek, środa, czwartek, piątek, sobota

Godz. 7.00 – śniadanie
Godz. 7.30 – 15.00 – wyjazd do lasu
Godz. 15.30 – obiadokolcja
Godz. 16.00 – prace przy zbiorach, czas wolny

Niedziela

Godz. 7.00 – śniadanie
Godz. 7.30 – 14.00 wyjazd do lasu
Godz. 14.30 – wykwaterowanie i wyjazd do domu

Koszt wyjazdu – 500 zł obejmuje:

  1. Transport
  2. 6 noclegów
  3. 6 śniadań i obiadokolacji
  4. Ubezpieczenie
  5. Organizacja

Zgłoszenia wraz z zaliczką do 22 września 2015 roku w biurze „Lajkonika”.

Ilość miejsc ograniczona – 25 osób.

Dodatkowych informacji udziela Danuta Sanetra – telefon 695 182 810 e-mail: danutasanetra@interia.pl

 

—————————————————————————-

Wakacyjny turniej szachowy

W okresie wakacyjnym, w CAS „Źródło” seniorzy rozgrywali turniej szachowy.

Turniejowi patronował Przewodniczący Krakowskiej Rady Seniorów Antoni Wiatr. Poniżej wyniki tej walki.

W imieniu „Lajkonika” serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom, sędziemu panu Markowi Czepcowi  oraz Janowi Kożuchowi, który dbał, aby zawodnicy zawsze mieli coś zimnego i ciepłego do picia.

Koordynator CAS

Danuta Sanetra

Wyniki końcowe 60+

 

 

CENTRUM AKTYWNOŚCI SENIORÓW „ŹRÓDŁO”

 

Zaprasza Seniorów do udziału w wyjeździe rekreacyjno – sportowym do Bartkowej. Wyjazd odbędzie się w dniach 31 sierpień –    3 wrzesień 2015 roku. W programie wycieczka w teren, gra terenowa, konkursy zręcznościowe i umysłowe, zabawa integracyjna. Koszt 160  zł. Zgłoszenia przyjmuje Danuta Sanetra tel. 695 182 810 e-mail: danutasanetra@interia.pl

Serdecznie zapraszamy!!!!!

 

CENTRUM AKTYWNOŚCI SENIORÓW „ŹRÓDŁO”

Zaprasza Seniorów do udziału w wyjeździe rekreacyjnym na Przełęcz Kocierską. To idealne miejsce na panujące za oknem upały. Wysoko w górach (dojazd na miejsce klimatyzowanym autokarem)  znajduje się piękny basen, w którym woda czyszczona jest metodą biologiczną, plaża piaszczysta (piasek znad Bałtyku), do dyspozycji leżaki (5zł) oraz parasole.Wstęp na basen 15 zł za cały dzień. Na miejscu gastronomia, piękny las. Jedziemy w piątek tj 14 sierpnia, wyjazd o godz. 8.00 spod hotelu „Wyspiański” (dawny dom turysty). Koszt przejazdu i ubezpieczenia 20 zł. Zgłoszenia przyjmuje Danuta Sanetra tel. 695 182 810 e-mail: danutasanetra@interia.pl

Serdecznie zapraszam!!!!!

 

 

Wykaz godzin zajęć CAS „Żródło” Lipiec 2015

 

17.07.2015

KOMUNIKAT  –   TURNIEJ SZACHOWY SENIORÓW

                     „RETRO IV” – ZAWOJA  24.09  – 03.10.2015 r.

Stowarzyszenie „Lajkonik”  zaprasza szachistów – seniorów (60+) do udziału                   w turnieju szachowym „RETRO IV” pamięci JANA ZALESKIEGO

CEL:

– uczczenie pamięci Jana Zaleskiego – Niewidomego Szachisty,

– integracja, przeciwdziałanie zagrożeniu wykluczenia społecznego,

– popularyzacja i podnoszenie poziomu sportu szachowego,

ORGANIZATOR:

Stowarzyszenie  „Lajkonik”, FHU „Sokrates”,

Patronat – Dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego, Wójt Gminy Zawoja

TERMIN i MIEJSCE ZAWODÓW:

Turniej odbędzie się w dniach 23 wrzesień  – 3 październik 2015 roku  w OW „Jędruś[i]”         w Zawoi – Składy. Warunki mieszkaniowe – pokoje 2,3 – os. z łazienkami, posiłki – od kolacji   w dniu 23.09 do obiadu  włącznie w dniu 03.10.2015 r.

Uwaga! dojazd do Zawoi  busami (2 kursy na godzinę) z dworca PKS Kraków.

Należy wysiąść w Zawoi – Składy ( pod OW „Jędruś”) lub Zawoi – Widły i przejść ok. 1 km.

SYSTEM ROZGRYWEK:

Turniej zostanie rozegrany na dystansie 9 rund, tempo gry  – 2 godz. dla zawodnika na partię. O kolejności miejsc decyduje ilość zgromadzonych punktów, w drugiej kolejności Bucholtz średni, Bucholtz, wynik bezpośredniego pojedynku. Obowiązują przepisy Kodeksu Szachowego. Turniej nie jest zgłoszony do FIDE.  Odprawa techniczna odbędzie się 23  września o godz. 19.00 w sali gry. Rundy rozgrywane będą w godzinach przedpołudniowych.

NAGRODY:

PULĘ NAGRÓD FINANSOWYCH STANOWIĆ BĘDZIE WPISOWE.

Dodatkowe nagrody rzeczowe i dyplomy. Uroczyste zakończenie turnieju odbędzie

się 3 października o godz. 13.00.

WARUNKI UCZESTNICTWA:
W turnieju mogą brać udział wszyscy szachiści z Polski, posiadający wymagany wiek tj urodzeni przed 1955  rokiem. Licencje nie obowiązują. O przyjęciu do turnieju decyduje kolejność zgłoszeń i wpłata zaliczki w wysokości 200 zł na konto:

FHU „Sokrates” 26 1020 2906 0000 1202 0016 8112 z dopiskiem „Retro”

Zgłoszenia można nadsyłać mailem (danutasanetra@interia.pl) lub listownie na adres

Stowarzyszenie „Lajkonik” ul. Bandtkiego 19 , 30-129 Kraków.

W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, datę urodzenia oraz kat. szachową.

OPŁATY:

Koszt udziału w turnieju wynosi 450 zł  (10 dni), wpisowe do turnieju 100 zł, w całości przeznaczone na nagrody finansowe. Organizator może przyjąć 35 zawodników.

O kolejności decyduje data wpłaty zaliczki.

IMPREZY REKREACYJNE:

–        możliwość korzystania z basenu z podgrzewaną wodą oraz groty solnej (5zł)

–        zwiedzanie Babiogórskiego Parku Narodowego

UWAGI KOŃCOWE:

Sprawy organizacyjne szachowe (godziny rund itp), wysokość nagród oraz plan

imprez rekreacyjnych omówiony zostanie na odprawie technicznej.

Za zdolność zawodnika do startu, stan zdrowia i ubezpieczenie odpowiada

jednostka delegująca lub sam zawodnik.

      Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do ostatecznej interpretacji komunikatu.

                                                                          

                                                                                   Koordynator Turnieju         

———————————————————

17.07.2015

Centrum Aktywności Seniorów „Źródło” działające przy Stowarzyszeniu „Lajkonik” uruchamia cykl wakacyjnych turniejów szachowych dla seniorów (60 +). Odbędzie się 7 turniejów w następujących terminach 17 i 24 lipiec oraz 7, 21 i 28 sierpień 2015 roku.

Turnieje rozegrane zostaną systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund po 15 minut dla zawodnika na partię. Wyniki z poszczególnych turniejów będą sumowane i po ostatnim turnieju wyłoniony  zostanie zwycięzca cyklu. Patronat nad zawodami objął Przewodniczący Krakowskiej Rady Seniorów Antoni Wiatr.

Po każdym turnieju najlepsi zawodnicy otrzymają nagrody rzeczowe,  a zwycięzca cyklu wspaniały puchar.

Turnieje odbywać się będą w siedzibie organizatora ul. Bandtkiego 19 (KSN „Sanel”), w świetlicy klubowej. Początek turniejów o godz. 15.00. Od godziny 14.30 sędzia będzie weryfikował zgłoszenia i przyjmował nie zapisanych wcześniej zawodników. Sprzęt do gry zapewnia organizator. Do dyspozycji uczestników ciepłe i zimne napoje.

Zgłoszenia (imię i nazwisko, rok urodzenia, kat. szachowa lub ranking) proszę kierować:

Danuta Sanetra tel. 695 182 810 e-mail; danutasanetra@interia.pl